Periodontologia

dentalexcellent.com » Usługi » Periodontologia

Zdrowy i piękny uśmiech to również zdrowe dziąsła. Objawy takie jak: odsłonięcie szyjek zębowych, nadwrażliwość na zmiany temperatury, wydłużanie się koron zębów, powstawanie szpar między zębami, przemieszczanie się zębów, rozchwianie czy nawet ich utrata, nieprzyjemny zapach z ust, krwawienie, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł świadczą o chorobie dziąseł i innych tkanek otaczających zęby – paradontozie. We wszystkich powyższych problemach z pomocą przychodzi dziedzina stomatologii zwana periodontologią. Dziedzina ta dysponuje całą gamą metod leczniczych, jednak niezależnie od postaci choroby i jej zaawansowania, pierwszoplanową rolę w procesie leczniczym zawsze odgrywa higiena jamy ustnej. Postępowanie w przypadku chorób przyzębia zależy od spustoszeń jakie choroba zdążyła poczynić w jamie ustnej.

W Dental Excellent oferujemy pełen zakres usług i fachową pomoc z zakresu chorób przyzębia.

Główne zabiegi w periodontologii wykonywane w naszych Gabinetach:

  • Scaling naddziąsłowy.
  • Scaling poddziąsłowy.
  • Piaskowanie.
  • Szynowanie.
  • Kiretaż otwarty i zamknięty.
  • Zabiegi płatowe.
  • Regeneracja tkanek przyzębia i kości.
  • Pokrycie recesji dziąseł.

Scaling naddziąsłowy
Podstawą profilaktyki jest właściwa higiena jamy ustnej i profesjonalne czyszczenie zębów. Scaling naddziąsłowy to usuwanie złogów kamienia z powierzchni koron zębów za pomocą scalera ultradźwiękowego. Jest to zabieg z reguły bezbolesny, chyba że występuje stan zapalny tkanek otaczających ząb. Po zabiegu powierzchnie zębów są polerowane, co zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej i pozostawia uczucie gładkości. Zalecane jest też zastosowanie lakierów fluorowych w celu ograniczenia nadwrażliwości pozabiegowej i ochrony przed próchnicą.

Scaling poddziąsłowy
Scaling poddziąsłowy wykonuje się w przypadku poddziąsłowych złogów kamienia, najczęściej w połączeniu ze scalingiem naddziąsłowym. Zabieg wykonywany jest zwykle w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu lekarz zakłada opatrunek na dziąsła i przepisuje odpowiednie płyny do płukania jamy ustnej.

Piaskowanie
Zabieg ten wykonywany jest najczęściej w połączeniu ze scalingiem. Ma on na celu usunięcie osadu i przebarwień koron zębowych powstałych w wyniku picia kawy, herbaty lub palenia tytoniu, których nie można pozbyć się skutecznie przy użyciu szczoteczki do zębów. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, niewskazany tylko w przypadku ostrych stanów zapalnych dziąseł. Po zabiegu warto poddać się fluoryzacji, co zabezpieczy zęby przed próchnicą i zapobiegnie nadwrażliwości szyjek zębowych.

Szynowanie zębów
W przypadku rozchwiania zębów stosuje się szynowanie, czyli łączenie pojedynczych zębów w blok, który stabilizuje rozchwiane zęby i zapobiega ich przesuwaniu.

Kiretaż zamknięty i otwarty
W przypadku pogłębionych chorób przyzębia (paradontozy), gdy dochodzi do gromadzenia się płytki bakteryjnej w szczelinach między dziąsłem a zębem, scaling poddziąsłowy już wtedy nie wystarczy. Stosuje się więc zabieg kiretażu zamkniętego lub otwartego. Oba rodzaje kiretażu wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Kiretaż zamknięty polega na oczyszczeniu kieszonki przyzębnej z nagromadzonej płytki bakteryjnej. Kiretaż otwarty stosowany jest w przypadku głębszych kieszonek przyzębnych i polega na odchyleniu dziąsła, co pozwala na oczyszczenie kieszonek pod kontrolą wzroku.

Zabiegi płatowe
Zabiegi te wykonywane są w przypadku bardziej zaawansowanej paradontozy, gdy płytka bakteryjna gromadzi się głęboko pod dziąsłem atakując tkankę kostną pokrywającą korzenie. Zabieg płatowy polega na usunięciu zainfekowanej tkanki, oczyszczeniu przestrzeni i założeniu środków farmakologicznych, jak również materiałów wspomagających.

Regeneracja tkanek przyzębia i kości
Nieleczona paradontoza może doprowadzić do nieodwracalnej utraty tkanek otaczających ząb i kości, co może doprowadzić nawet do utraty zęba. Jedyną szansą jest zastosowanie leczenia polegającego na umieszczeniu pod dziąsłem biomateriałów wspomagających odbudowę tkanki kostnej.

Pokrycie recesji dziąseł
Recesja dziąseł polega na cofaniu się dziąsła i obnażaniu korzenia zębowego. Może to doprowadzić m.in. do zwiększonej wrażliwości zęba, próchnicy korzenia, czy niesatysfakcjonującej estetyki. Nie do końca znana jest przyczyna recesji dziąseł, choć za główny czynnik sprzyjający uważa się niewłaściwą higienę jamy ustnej, w tym niewłaściwe szczotkowanie, oraz wadliwy zgryz. Przebieg leczenia zależy od stopnia zaawansowania recesji, jej umiejscowienia, wieku pacjenta oraz jego oczekiwań, i może polegać m.in. na przeszczepie błony śluzowej lub zastosowaniu Sterowanej Regeneracji Tkanek.

Dofinansowanie Logo
NFZ logo