Stomatologia dziecięca

dentalexcellent.com » Usługi » Stomatologia dziecięca

W naszych Gabinetach mali Pacjenci są pod szczególną opieką. Przygodę ze zdrowymi zębami rozpoczynamy od sympatycznych wizyt adaptacyjnych. Oferujemy wypełnienia w siedmiu fantastycznych kolorach (Twinky Star).

Dzieciom, dla których wizyta w Dental Excellent jest pierwszym w życiu kontaktem ze stomatologiem oferujemy  wizyty adaptacyjne, na których zapoznajemy je ze sprzętem używanym do leczenia zębów oraz wyjaśniamy w przystępny sposób potrzebę leczenia, zasady prawidłowego dbania o uzębienie w zakresie higieny i diety. Dziecko poznaje lekarzy, nabiera zaufania i po niedługim czasie samo siada na fotel i pozwala leczyć zęby. Nigdy nie leczymy maluchów „na siłę”, bo ten sposób potrafi zrazić do wizyt u stomatologa na całe życie.

Przed wizytą Dzieci mogą zrelaksować się w naszym kąciku zabaw, gdzie znajdą ciekawe zabawki oraz książeczki, również o tematyce stomatologicznej.

Po wizycie zawsze nagradzamy dobre zachowanie i wytrwałość dyplomem oraz drobnym upominkiem. Każde Dziecko traktujemy indywidualnie, zawsze z uśmiechem i dużą dozą cierpliwości.

Profilaktyka

Leczenie zębów mlecznych jest tak samo ważne jak leczenie zębów stałych. Nieleczona próchnica mleczaków prowadzi do stanów zapalnych miazgi, a w konsekwencji do wcześniejszej utraty zębów. Prowadzi to do zahamowania wzrostu kości i zaburzeń zgryzowych. Ropne stany zapalne zębów mlecznych są źródłem infekcji dla zawiązków zębów stałych, jak i dla całego organizmu dziecka, prowadząc o zapaleń nerek, serca, stawów.
Jeżeli działania profilaktyczne zostaną podjęte już od początku rozwoju uzębienia, to znaczy od edukacji kobiet w ciąży, to możemy spodziewać się rewelacyjnych efektów.

Dysponujemy wieloma rodzajami materiałów do wypełnień, w zależności od wskazań klinicznych oraz upodobań małego pacjenta. Dzieciom oferujemy wypełnienia w siedmiu kolorach – mali Pacjenci mogąc zdecydować o kolorze wypełnienia chętniej poddają się leczeniu.

Zabiegi profilaktyczne:

  • lakowanie bruzd i szczelin,
  • lakierowanie preparatami na bazie fluoru.

Zabiegi te wzmacniają szkliwo, czyniąc je mniej podatnym na próchnicę. U Dzieci zalecamy wizyty kontrolne co 3 miesiące.
Lakierowanie

Najpopularniejszą formą profesjonalnej profilaktyki fluorkowej jest lakierowanie oczyszczonych zębów z zastosowaniem lakierów fluorkowych takich jak Fluor Protektor lub, polecany szczególnie dla Dzieci Duraphat. Jest ono powszechnie stosowane zarówno w profilaktyce całego uzębienia, jak i wybranych miejsc( odsłonięte szyjki zębów, powierzchnie korzeni zębów). Lakiery charakteryzują się znaczną lepkością, co powoduje ich dobre przyleganie do szkliwa zębów oraz dłuższe utrzymywanie się na ich powierzchni, a przez to powolne uwalnianie fluoru. Dzięki powyższym cechom preparaty te zapewniają redukcję próchnicy do 40%. Zabieg lakierowania powinien być powtarzany 2-4 razy w roku w zależności od skłonności pacjenta do próchnicy (dzieci 3 razy w roku, dorośli 2 razy w roku). Zabieg jest bezbolesny i nie przebarwia zębów. Polega on na wcieraniu w osuszone powierzchnie zęba lakierów fluorowych.
Fluor stosowany w postaci lakierów fluorowych:

  • wzmacnia szkliwo dzieci i dorosłych,
  • zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej,
  • zapobiega powstawaniu próchnicy wtórnej (wokół wypełnień),
  • zapobiega powstawaniu próchnicy w przebiegu leczenia aparatami stałymi,
  • znosi nadwrażliwość szyjek zębowych.

Po przeprowadzonym zabiegu lakierowania zębów, mały pacjent nie powinien płukać jamy ustnej, jeść i pić przynajmniej przez 1,5 godziny.
Lakowanie

Lakowanie bruzd zębowych polega na wypełnianiu bruzd i zagłębień w zębach specjalnym materiałem – lakiem szczelinowym. Bruzdy i szczeliny są miejscami zalegania resztek pokarmu rozwoju bakterii a skomplikowane kształty utrudniają lub wręcz uniemożliwiają właściwe ich oczyszczenie za pomocą szczoteczki do zębów, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Lakowanie zębów zarówno mlecznych jak i stałych ma więc na celu zabezpieczenie ich przed procesem próchnicowym. Zabieg lakowania należy przeprowadzać jak najwcześniej od momentu ukazania się zęba w jamie ustnej jednak wtedy, gdy ząb jest na tyle wyrżnięty by można go było odizolować od dostępu śliny. Lakowaniu poddajemy przede wszystkim zdrowe zęby stałe trzonowe i przedtrzonowe, jak również mleczne trzonowce, możliwe jest także zalakowanie zagłębień w powierzchni podniebiennej drugich siekaczy stałych. Jest to znakomita metoda zapobiegania próchnicy, prosta, bezbolesna i skuteczna – pozwala na osiągnięcie ok. 90% redukcji próchnicy.

Zabieg polega na wstępnym mechanicznym oczyszczeniu powierzchni zęba (szczoteczka + pasta), wytrawieniu, a następnie nałożeniu płynnego laku i utwardzeniu go lampą polimeryzacyjną. Powstała ten sposób cienka warstwa ochronna zabezpiecza bruzdy przed próchnicą. Czasami istnieje potrzeba minimalnie inwazyjnego poszerzenia bruzdy przed lakowaniem. Wtedy jest to tzw. poszerzone lakowanie, które przeprowadzamy przy użyciu specjalnych końcówek ultradźwiękowych. Po wypełnieniu bruzd lakiem, dopasowujemy zalakowaną powierzchnię zęba do zgryzu. Należy pamiętać o okresowej kontroli laku, gdyż może on ulec wytarciu pod wpływem sił żucia.

Lapisowanie

Jest to zabieg niejako z pogranicza leczenia i profilaktyki. Wynika to z faktu, iż preparaty używane do lapisowania bezpośrednio nie leczą, tylko zapobiegają postępowi istniejącej już próchnicy – utwardzając ją. Zabieg wykonywany jest w zębach mlecznych i jest całkowicie bezbolesny. Pod wpływem lapisowania powierzchnia zęba ulega przebarwieniu w miejscu zastosowanego związku do lapisowania.

Pierwsza wizyta u stomatologa

Kiedy pojawią się pierwsze ząbki, rodzice powinni przyprowadzić Dziecko do stomatologa (6-12 miesiąc życia). Lekarz oceni czy proces ząbkowania i rozwój twarzoczaszki przebiegają w sposób prawidłowy oraz wyznaczy termin kolejnej wizyty kontrolnej.

Wizyty kontrolne

Proces próchnicowy w zębach mlecznych, z uwagi na ich słabą mineralizację (cienka warstwa szkliwa), przebiega znacznie szybciej niż w zębach stałych. Rodzice powinni przyprowadzać swoje pociechy na wizyty kontrolne co najmniej raz na 3 miesiące.

Pierwsze zabiegi higieniczne u dzieci

Pierwsze zabiegi higieniczne u Dzieci rozpoczynamy jak najwcześniej. Jeszcze przed wyrżnięciem zębów mlecznych należy regularnie przemywać buzię dziecka gazikiem zwilżonym łagodnym naparem z rumianku lub przegotowaną wodą, wykonując jednocześnie masaż dziąseł.
Przyzwyczajamy w ten sposób maleństwo do późniejszego mycia zębów i utrzymujemy higienę jamy ustnej. W ten sam sposób myje się po każdym posiłku pierwsze ząbki mleczne, pamiętając, aby przecierać je zarówno od strony warg jak i języka. Około 1. roku życia rozpoczynamy regularne mycie zębów szczoteczką dostosowaną do wieku dziecka. Do ok. 5. roku życia zabiegi szczotkowania wykonują rodzice lub Dzieci pod uważnym nadzorem rodziców.

Środki higieny jamy ustnej dla dzieci

Szczoteczki powinny być dostosowane do anatomii jamy ustnej dziecka (mała główka szczoteczki i miękkie włosie). Do czasu gdy nasza pociecha nie nauczy się wypluwać śliny szczotkujemy ząbki bez pasty. Po tym okresie wprowadzamy pasty przeznaczone dla Dzieci ze względu na odpowiednią zawartość fluoru i akceptowane przez Dzieci smaki.

Dofinansowanie Logo
NFZ logo