Profilaktyka

dentalexcellent.com » Usługi » Profilaktyka

W Dental Excellent zapewniamy Pacjentom pełen zakres profesjonalnie przeprowadzanych zabiegów profilaktycznych z zastosowaniem nowoczesnych, a zarazem sprawdzonych metod.

Profilaktyka to pierwszy szczebel w leczeniu próchnicy i paradontozy. Profilaktyka stomatologiczna polega na zapobieganiu powstawania chorób zębów i przyzębia (tkanek otaczających zęby). Prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego uzębienia i pięknego uśmiechu. Profilaktyka to prosta metoda leczenia dla każdego, im wcześniej wprowadzona tym dająca lepsze efekty – zdrowe zęby i dziąsła, oszczędność czasu i pieniędzy przeznaczonych na leczenie zębów i przyzębia oraz piękny, naturalny, własny uśmiech.

1296735798

Instruktaż higieny jamy ustnej

Jest to dokładne poinstruowanie Pacjenta co do sposobów dbania o odpowiednią higienę jamy ustnej, jak również motywowanie go. Instruktaż higieny zawiera szczegółowe wskazówki dotyczące zasad pielęgnacji jamy ustnej.

Po przeprowadzeniu badania Pacjenta, lekarz dobiera indywidualnie odpowiednią technikę szczotkowania zębów w zależności od potrzeb pacjenta, stanu jego uzębienia i przyzębia, jak i jego zdolności manualnych. Uwzględniając problem oczyszczania gładkich powierzchni zębów, powierzchni międzyzębowych i miejsc trudno dostępnych, lekarz doradza w sprawie wyboru odpowiedniego typu szczoteczki i pasty do zębów oraz przyborów dodatkowych. Prezentacji środków służących do pielęgnacji jamy ustnej często towarzyszy demonstracja sposobu ich stosowania na modelach lub bezpośrednio w jamie ustnej Pacjenta.

Wskazówki żywieniowe

Dieta może wpływać na stan uzębienia i przyzębia w dwojaki sposób. Po pierwsze rodzaj diety pacjentki spodziewającej się dziecka oraz prawidłowe odżywianie niemowląt i małych dzieci – zbilansowana dieta bogata w składniki mineralne, takie jak wapń i fosfor oraz witaminy (m.in. A, E, C, B, D) wpływa na prawidłowe kształtowanie się mocnych, wartościowych zębów i tkanek przyzębia. Z drugiej strony to właśnie z pożywieniem dostarczamy bakteriom bytującym w jamie ustnej pokarm, w tym węglowodany, których niekorzystny wpływ na rozwój próchnicy jest powszechnie znany. W trosce o zdrowie naszych pacjentów, doceniając rolę diety w profilaktyce chorób zębów i przyzębia, zapewniamy pacjentom zgłaszającym się do naszej kliniki pełen zakres informacji odnośnie korzystnych i negatywnych nawyków żywieniowych.

1296571060

Profesjonalne oczyszczanie zebów

Na profesjonalne oczyszczenie zębów składa się:

  • Scaling(usuwanie kamienia nazębnego nad i poddziąsłowego).
  • Piaskowanie(usuwanie osadów nazębnych).
  • Polerowanie(wygładzenie powierzchni zębów).

1296645556
Scaling

Scaling jest to zabieg polegający na usuwaniu złogów nazębnych powstałych po zmineralizowaniu płytki nazębnej. Czynnikami predysponującymi do odkładania się kamienia jest między innymi skład śliny pacjenta, jego dieta i higiena jamy ustnej. Kamień nazębny osadza się głównie w przednim odcinku żuchwy i przy zębach trzonowych górnych, w miejscach, w których znajdują się ujścia ślinianek. Ponieważ kamień nazębny powstaje z płytki bakteryjnej należy pamiętać, że regularne jego oczyszczanie zapobiega chorobom dziąseł i znacznie poprawia higienę jamy ustnej.

Zabieg wykonywany jest mechanicznie, za pomocą skalera ultradźwiękowego, rzadziej narzędzi ręcznych (Pacjenci z rozrusznikiem serca). Końcówki narzędzi ultradźwiękowych nie wywierają żadnego nacisku na ząb, a jedynie powstałe na ich końcu drgania, rozbijają kamień. Scaling jest z reguły zabiegiem bezbolesnym, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb może pojawić się ból – w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe. Każdy scaling kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów. Zabieg należy przeprowadzać minimum dwa razy do roku lub częściej (w zależności od indywidualnych predyspozycji Pacjenta).

1296818155

Piaskowanie

Jest to zabieg profesjonalnego czyszczenia zębów, który polega na usunięciu z powierzchni szkliwa osadu pochodzącego z herbaty, kawy, papierosów lub innych barwiących substancji. Zabieg wykonywany jest przy użyciu urządzenia – piaskarki. Mikroskopijne ziarna piasku PROPHYpearls (węglan wapnia) wyrzucane są pod ciśnieniem wraz ze strumieniem wody co skutecznie likwiduje osady i przebarwienia, których nie można pozbyć się z pomocą szczoteczki do zębów. Po zabiegu zęby są bardziej lśniące i gładkie. Zabieg jest  bezbolesny, może pojawić się krótkotrwała wrażliwość zębów i dziąseł, która szybko ustępuje.

Kiedy zalecamy piaskowanie?

  • u osób ze skłonnościami do powstawania osadów,
  • po przeprowadzonym wcześniej zabiegu usuwania kamienia nazębnego, jako zabieg uzupełniający,
  • przed zabiegiem wybielania zębów,
  • u osób noszących aparaty ortodontyczne,
  • czyszczenie bruzd przed lakowaniem.

Zaleca się przeprowadzanie piaskowania co 6-12 miesięcy. U Pacjentów podatnych na przebarwienia zabieg ten może być wykonywany częściej, co 3-4 miesiące. Należy pamiętać, że efekt piaskowania można utrzymać przez dłuższy czas zachowując dobrą higienę jamy ustnej.

UWAGA! Nie należy pić kawy, herbaty, czerwonego wina, spożywać barwiących produktów oraz palić papierosów do trzech godzin po zabiegu, gdyż zęby pozbawione są warstwy ochronnej, zabezpieczającej je przed przebarwieniami (proteiny zawarte w ślinie potrzebują 3 godz. na odbudowę tej warstwy).

Przeciwwskazania do wykonywania zabiegu piaskowanie to: astma oskrzelowa, niedrożność górnych i dolnych dróg oddechowych oraz ostry stan zapalny przyzębia.

Polerowanie

Jest to zabieg polegający na polerowaniu powierzchni zębów za pomocą gumek i szczoteczek profilaktycznych, przy użyciu past polerskich zawierających związki fluoru lub hydroksyapatyty. Podczas polerowania wygładzamy powierzchnie zęba oraz dodatkowo wzbogacamy ją w związki zawarte w pastach. Polerowanie zabezpiecza przed odkładaniem płytki nazębnej i osadów, daje poczucie czystości i świeżości jamy ustnej. Zęby polerujemy  po wcześniej przeprowadzonym scalingu i piaskowaniu.

1296658291

Lakierowanie

Najpopularniejszą formą profesjonalnej profilaktyki fluorkowej jest lakierowanie oczyszczonych zębów z zastosowaniem lakierów fluorkowych takich jak Fluor Protektor lub, polecany szczególnie dla dzieci, Duraphat. Jest ono powszechnie stosowane zarówno w profilaktyce całego uzębienia, jak i wybranych miejsc (odsłonięte szyjki zębów, powierzchnie korzeni zębów). Lakiery charakteryzują się znaczną lepkością, co powoduje ich dobre przyleganie do szkliwa zębów oraz dłuższe utrzymywanie się na ich powierzchni, a przez to powolne uwalnianie fluoru. Dzięki powyższym cechom preparaty te zapewniają redukcję próchnicy do 40%. Zabieg lakierowania powinien być powtarzany 2-4 razy w roku w zależności od skłonności pacjenta do próchnicy (dzieci 3 razy w roku, dorośli 2 razy w roku). Zabieg jest bezbolesny i nie przebarwia zębów. Polega on na wcieraniu w  osuszone powierzchnie zęba lakierów fluorowych.

Fluor stosowany w postaci lakierów fluorowych:

  • wzmacnia szkliwo dzieci i dorosłych,
  • zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej,
  • zapobiega powstawaniu próchnicy wtórnej (wokół wypełnień),
  • zapobiega powstawaniu próchnicy w przebiegu leczenia aparatami stałymi,
  • znosi nadwrażliwość szyjek zębowych.

Po przeprowadzonym zabiegu lakierowania zębów, Pacjent nie powinien płukać jamy ustnej, nie powinien jeść oraz pić przynajmniej przez 1,5 godziny.

Lakowanie

Lakowanie bruzd zębowych polega na wypełnianiu bruzd i zagłębień w zębach specjalnym materiałem – lakiem szczelinowym. Bruzdy i szczeliny są miejscami zalegania resztek pokarmu rozwoju bakterii a skomplikowane kształty utrudniają lub wręcz uniemożliwiają właściwe ich oczyszczenie za pomocą szczoteczki do zębów, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Lakowanie zębów zarówno mlecznych jak i stałych ma więc na celu zabezpieczenie ich przed procesem próchnicowym. Zabieg lakowania należy przeprowadzać jak najwcześniej od momentu ukazania się zęba w jamie ustnej jednak wtedy, gdy ząb jest na tyle wyrżnięty by można go było odizolować od dostępu śliny. Lakowaniu poddajemy przede wszystkim zdrowe zęby stałe trzonowe i przedtrzonowe, jak również mleczne trzonowce, możliwe jest także zalakowanie zagłębień w powierzchni podniebiennej drugich siekaczy stałych. Jest to znakomita metoda zapobiegania próchnicy, prosta, bezbolesna i skuteczna – pozwala na osiągnięcie ok. 90% redukcji próchnicy.

Zabieg polega na wstępnym mechanicznym oczyszczeniu powierzchni zęba (szczoteczka + pasta), wytrawieniu a następnie nałożeniu płynnego laku i utwardzeniu go lampą polimeryzacyjną. Powstała w ten sposób cienka warstwa ochronna zabezpiecza bruzdy przed próchnicą. Czasami istnieje potrzeba minimalnie inwazyjnego poszerzenia bruzdy przed lakowaniem. Wtedy jest to tzw. poszerzone lakowanie, które przeprowadzamy przy użyciu specjalnych końcówek ultradźwiękowych. Po wypełnieniu bruzd lakiem, dopasowujemy zalakowaną powierzchnię zęba do zgryzu.

Należy pamiętać o okresowej kontroli laku, gdyż może on ulec wytarciu pod wpływem sił żucia.

Lapisowanie

Jest to zabieg z pogranicza leczenia i profilaktyki. Wynika to z faktu, iż preparaty używane do lapisowania bezpośrednio nie leczą, tylko zapobiegają postępowi istniejącej już próchnicy, utwardzając ją. Zabieg wykonywany jest w zębach mlecznych i jest całkowicie bezbolesny. Pod wpływem lapisowania powierzchnia zęba ulega przebarwieniu w miejscu zastosowanego związku do lapisowania.

Dofinansowanie Logo
NFZ logo