Stomatologia estetyczna

dentalexcellent.com » Usługi » Stomatologia estetyczna

Nowoczesna stomatologia pozwala zadbać o piękny uśmiech poprzez zmianę kształtu oraz koloru zębów. Dbając o swoje zdrowie oraz wygląd stajemy się bardziej atrakcyjni, co przyczynia się do podniesienia własnej samooceny i pewności siebie. Z osobami takimi inni chętnie podejmują wszelkie działania zarówno w życiu towarzyskim jak i biznesie.

W Dental Excellent w zakresie stomatologii estetycznej proponuje Państwu następujące zabiegi:

  • pełną higienizację, czyli usuwanie kamienia nazębnego urządzeniami ultradźwiękowymi oraz usuwanie osadów(piaskowanie),
  • zmianę kształtu i koloru a także ustawienia zębów poprzez zastosowanie między innymi licówek porcelanowych, wkładów (inlay) i nakładów (onley) ceramicznych,
  • wybielanie zębów metodą nakładkową (Pacjent otrzymuje do domu nakładki silikonowe oraz żel przez okres paru dni, stosuje ten zabieg samodzielnie),
  • wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym,
  • wybielanie zębów martwych,
  • biżuterię stomatologiczną.

PRZEBIEG LECZENIA

Podobnie jak w przypadku każdej z dziedzin medycyny w medycynie estetycznej pierwsza wizyta poświęcona jest diagnostyce. Po szczegółowym zbadaniu Pacjenta – poznaniu jego potrzeb i oczekiwań, stanu uzębienia, zgryzu, błony śluzowej i przyzębia, przeanalizowaniu powyższych danych i wyników badań dodatkowych (np. zdjęcia pantomograficznego) lekarz opracowuje indywidualny plan leczenia. Z reguły pierwszym krokiem jest zadbanie o zdrowie zębów i przyzębia, dlatego terapię zaczyna się od profesjonalnego oczyszczenia zębów z kamienia i osadu nazębnego, usunięcia ognisk próchnicowych, w razie potrzeby leczenia endodontycznego i periodontologicznego. W dalszym etapie przeprowadzana jest konsekwentna realizacja planu leczenia uwieńczona osiągnięciem pożądanego efektu pięknego uśmiechu.

HIGIENIZACJA

Scaling jest to zabieg polegający na usuwaniu złogów nazębnych  powstałych po zmineralizowaniu płytki nazębnej. Czynnikami predysponującymi do odkładania się kamienia jest między innymi skład śliny Pacjenta, jego dieta i higiena jamy ustnej. Kamień nazębny osadza się głównie w przednim odcinku żuchwy i przy zębach trzonowych górnych ,w miejscach, w których znajdują się ujścia ślinianek. Ponieważ kamień nazębny powstaje z płytki bakteryjnej należy pamiętać że regularne jego oczyszczanie zapobiega chorobom dziąseł i znacznie poprawia higienę jamy ustnej.

Zabieg wykonywany jest mechanicznie, za pomocą skalera ultradźwiękowego, rzadziej narzędzi ręcznych (Pacjenci z rozrusznikiem serca). Końcówki narzędzi ultradźwiękowych nie wywierają żadnego nacisku na ząb, a jedynie powstałe na ich końcu drgania, rozbijają kamień. Scaling jest z reguły zabiegiem bezbolesnym, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb może pojawić się ból – w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe. Każdy scaling kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia Pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów. Zabieg należy przeprowadzać minimum dwa razy do roku lub częściej (w zależności od indywidualnych predyspozycji Pacjenta).

Piaskowanie jest to zabieg profesjonalnego czyszczenia zębów, który polega na usunięciu z powierzchni szkliwa osadu pochodzącego z herbaty, kawy, papierosów lub innych barwiących substancji. Zabieg wykonywany jest przy użyciu urządzenia – piaskarki. Mikroskopijne ziarna piasku PROPHYpearls (węglan wapnia) wyrzucane są pod ciśnieniem wraz ze strumieniem wody co skutecznie likwiduje osady i przebarwienia, których nie można pozbyć się z pomocą szczoteczki do zębów. Po zabiegu zęby są bardziej lśniące i gładkie. Zabieg jest  bezbolesny, może pojawić się krótkotrwała wrażliwość zębów i dziąseł, która szybko ustępuje. Zaleca się przeprowadzanie piaskowania co 6-12 miesięcy. U Pacjentów podatnych na przebarwienia zabieg ten może być wykonywany częściej, co 3-4 miesiące. Należy pamiętać, że efekt piaskowania można utrzymać przez dłuższy czas zachowując dobrą higienę jamy ustnej.

UWAGA! Nie należy pić kawy, herbaty, czerwonego wina, spożywać barwiących produktów oraz palić papierosów do trzech godzin po zabiegu, gdyż zęby pozbawione są warstwy ochronnej, zabezpieczajacej je przed przebarwieniami (proteiny zawarte w ślinie potrzebują 3 godz. na odbudowę tej warstwy).

KOREKTA KSZTAŁTU ZĘBÓW MATERIAŁAMI KOMPOZYTOWYMI

W stomatologii estetycznej obowiązuje zasada minimum ingerencji przy maksimum efektu, postępowanie zawsze rozpoczyna się więc od jak najmniej inwazyjnych metod. Przykładowo, w przypadku nieprawidłowego kształtu zęba (zęby stożkowate, małe, po urazach), obecności diastemy czy wrodzonych ubytków szkliwa terapię rozpoczyna się od próby korekty kształtu zębów materiałem kompozytowym. W sytuacji uzyskania niedostatecznego efektu sięga się po inne metody (korekta ortodontyczna, licówki ceramiczne, korony protetyczne).

Licówki ceramiczne

Jest to cienki płatek, ”łuska”, wzmocnionej, wytrzymałej porcelany, który lekarz dentysta przykleja na przygotowany wcześniej ząb od przodu czyli od strony licowej, stąd nazwa. Posługując się uproszczoną analogią, licówki odpowiadają tipsom naklejanym na paznokcie. Dzięki licówkom możemy wyeliminować wszystkie estetyczne niedoskonałości zębów, zmieniając ich kolor, kształt, długość lub odbudowując brakujące fragmenty, zamykanie przerw między zębami. Porcelana sprawia, że zęby zachowują naturalnie wyglądający połysk i kolor i są nie do odróżnienia od naturalnych zębów bez licówek.

Korony protetyczne

Rozwiązanie to znajduje zastosowanie w przypadku zębów osłabionych dużą ilością wypełnień lub innych sytuacjach uniemożliwiających założenie licówek. Przygotowanie zęba do zabezpieczenia koroną protetyczną wiąże się z koniecznością oszlifowania zęba w celu stworzenia miejsca dla tworzywa uzupełnienia.

Może to być:

  • porcelana napalona na metal (nieszlachetny lub złoto) – konstrukcja bardzo bezpieczna, sprawdzona przez długoletnie doświadczenia; brak przepuszczalności światła przez część metalową ogranicza jednak możliwość pełnego odtworzenia cech naturalnego zęba; zastosowanie stopu szlachetnego redukuje odkładanie się płytki nazębnej wokół koron;
  • ceramika, która zapewnia wysokie walory estetyczne, Nie zawierają one podbudowy metalowej, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie optymalnej głębi i przezierności idealnie naśladującej naturalny, zdrowy ząb. W sytuacji występowania jakichkolwiek braków zębowych pacjenci naszej kliniki kierowani są na konsultację protetyczną lub implantologiczną, gdzie otrzymają rzetelną informację o pełnej gamie dostępnych rozwiązań. Wykonanie mostów, implantów.

Stomatologia estetyczna to również nowoczesne wypełnienia w zębach. U naszych Pacjentów wykonujemy:

  • inlay – to wypełnienie zęba wykonane z porcelany dentystycznej w laboratorium protetycznym, które poza wyjątkową trwałością odznacza się również estetyką – wypełnienie do złudzenia przypomina własny ząb,
  • onlay – do odbudowy znacznie zniszczonych, żywych zębów, kiedy chcemy uniknąć wykonywania korony protetycznej, aby zachować jak najwięcej własnej tkanki zęba.

WYBIELANIE

Wraz z wiekiem zęby tracą swój naturalny, biały kolor. Spożywanie różnych pokarmów, w tym picie kawy, herbaty, czerwonego wina, czy palenie tytoniu prowadzi do powstania na zębach osadu oraz przebarwień. Z biegiem czasu przebarwienia są coraz większe, dotykają bowiem coraz głębszych warstw zębów. Ich wybielanie tradycyjnymi metodami jest w pewnym momencie już niemożliwe. Niezbędne staje się zastosowanie zaawansowanych technik pozwalających bezpiecznie oczyścić zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne struktury zębów.

W Dental Excellent  wybielimy Państwa zęby bez naruszenia ich struktury! Szybko i bezboleśnie!

SYSTEMY WYBIELANIA W DOMU tzw. WYBIELANIE NAKŁADKOWE

Nocne wybielanie nakładkowe to metoda wybielania zębów w pełni bezpieczna o skuteczności sięgającej około 90%. Pozwala wybielić zęby o kilka odcieni w ciągu kilku dni. Usuwa przebarwienia jedynie z zębów, wszystkie wypełnienia, uzupełnienia protetyczne oraz korony nie zmieniają pod jej wpływem swojego koloru. Dlatego też zaleca się wybielanie zębów za pośrednictwem tej metody przed wykonaniem ostatecznych wypełnień kompozytowych, koron, czy licówek, by móc dopasować ich barwę do tej osiągniętej po zabiegu wybielania zębów. Warunkiem uzyskania najlepszych efektów jest również odczekanie dwóch tygodni w celu zagwarantowania optymalnego czasu na ustabilizowanie się koloru zębów.

Jak wygląda zabieg?

  1. Po wstępnym badaniu i usunięciu osadów nazębnych lekarz pobiera wyciski łuków zębowych na  łyżkach wyciskowych i wysyła je do laboratorium protetycznego.
  2. Następnie w pracowni protetycznej przygotowywana jest specjalna nakładka na zęby (szyny), indywidualnie dopasowane do kształtu zębów.
  3. Na kolejnej wizycie Pacjent otrzymuje nakładki oraz strzykawki z żelem wybielającym wraz z dokładnymi instrukcjami co do dalszego postępowania.

W celu przeprowadzenia kuracji należy:

  • dokładnie umyć zęby,
  • wycisnąć ze strzykawki odpowiednią ilość preparatu (oznaczoną podziałką) i rozprowadzić w zagłębieniach szyny odpowiadających powierzchniom licowym zębów,
  • umieścić nakładkę na zębach i silnie docisnąć,
  • usunąć nadmiary żelu chusteczką higieniczną, patyczkiem higienicznym lub suchą szczoteczką,
  • nosić nakładkę ok. 3-4 godzin w ciągu dnia lub przez całą noc – po zakończeniu każdego zabiegu zęby należy umyć pastą z fluorem, a szynę przepłukać letnią wodą.

Po zakończeniu kuracji bardzo korzystne jest przeprowadzenie profesjonalnej fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym. Efekty leczenia są widoczne zazwyczaj już po pierwszej nocy. Jednak, aby osiągnąć stabilny wynik, proces wybielania należy kontynuować przez 10-14 dni. Po zabiegu zęby są wybielone nawet o kilka odcieni. Efekt zabiegu jest bardzo trwały. Można się nim cieszyć nawet kilka lat, przy założeniu jednak, że Pacjent ograniczy spożycie kawy, herbaty, ciemnych soków owocowych i palenie papierosów. W zasadzie zabieg nie wymaga powtarzania. Jeżeli jednak wystąpiłoby u Pacjenta po jakimś czasie lekkie przyciemnienie zębów to warto zastosować zabieg przypominający po 6-12 miesiącach, zakładając szynę z preparatem na 1-2 noce.

WYBIELANIE W GABINECIE

Po wstępnym badaniu lekarz profesjonalnie oczyszcza zęby z osadów, nakłada specjalny żel ochraniający dziąsła i utwardza go lampą UV. Następnie nakłada na zęby preparat wybielający i naświetla go przez 15 minut.  Dla najlepszego efektu wybielania, cały cykl powtarzany jest 3-krotnie po 15 minut na jednej wizycie, na którą trzeba zarezerwować około 60 minut. Efekt wybielania widoczny jest natychmiast po zakończeniu zabiegu, a hasło „śnieżno-białe zęby w 1 godzinę” jest tutaj jak najbardziej na miejscu.

WYBIELANIE ZĘBÓW MARTWYCH

Wybielanie wewnętrzne jest sposobem rozjaśniania koron zębów wcześniej leczonych kanałowo, jak również zębów, które zmieniły kolor po urazie lub z przyczyn nieznanych. Ząb przed wybielaniem wewnętrznym (czyli wybielaniem od środka) powinien być skontrolowany zdjęciem rtg by ustalić czy wypełnienie kanału (kanałów) jest dostateczne i szczelne oraz czy w okolicy tego zęba nie toczy się stan zapalny. Prawidłowe wypełnienie kanału (kanałów) jest istotne, gdyż zapobiega penetracji środka wybielającego zakładanego do środka zęba wzdłuż kanału. Jeżeli jest to konieczne ząb przed wybielaniem wewnętrznym należy przeleczyć kanałowo.

Czynniki, które mogą powodować zmianę zabarwienia korony zęba:

  • materiał użyty do wypełnienia kanału korzeniowego,
  • uraz zęba,
  • zakażenie w kanale korzeniowym,
  • niedostateczne usunięcie resztek nerwu podczas poprzedniego leczenia kanałowego,
  • wypełnienie amalgamatowe,
  • niektóre leki: tetracykliny,
  • przyczyny nieznane.

W niektórych przypadkach zęby po ponownym leczeniu kanałowym oraz wybielaniu wewnętrznym koniecznie trzeba odbudować protetycznie (wkład koronowo-korzeniowy oraz korona protetyczna). O tym czy jest to konieczne decyduje ilość zdrowej tkanki zęba pozostałej po leczeniu.

Sukces wybielania wewnętrznego zależy od przyczyn zmiany zabarwienia korony zęba i jest indywidualny dla każdego przypadku. Wybielanie wewnętrzne polega na założeniu do środka zęba (po uprzednim usunięciu materiału wypełniającego lub nerwu) środka wybielającego, tak by działał on od strony źródła przebarwienia. Następna wizyta odbywa się po 3-7 dniach. Ilość wizyt, na których wymienia się wkładki wybielające jest zależna od stopnia i przyczyn przebarwienia. Zakończenie wybielania wewnętrznego następuje w przypadku osiągnięcia nieznacznie jaśniejszej korony zęba wybielanego od koron zębów sąsiednich. W ciągu następnych 2 tygodni występuje niewielkie ciemnienie zęba po wybielaniu. Na ten czas zakładany jest do zęba środek, który ma za zadanie neutralizację materiału wybielającego. Po tym czasie koronę zęba można odbudować zachowawczo (wypełnienie, odbudowa na włóknie szklanym) lub protetycznie (wkład koronowo-korzeniowy , wkład z włókna szklanego i korona protetyczna).

Ząb w trakcie wybielania wewnętrznego nie powinien boleć. Jeśli się tak stanie Pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do gabinetu. W przypadku utraty opatrunku Pacjent powinien obficie przepłukać usta wodą oraz jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Efekty uboczne po lub podczas wybielania wewnętrznego:

  • podrażnienie dziąsła,
  • dolegliwości bólowe,
  • nawroty przebarwień,
  • resorpcja wewnętrzna,
  • resorpcja wewnętrzna – jest to proces zapalny prowadzący do niszczenia korzenia i korony zęba przez własny organizm. Proces niszczenia może się ujawnić po kilku latach od wybielania, dlatego ząb po wybielaniu wewnętrznym powinien pdenozostawać pod kontrolą radiologiczną (zdjęcia rtg). W przypadku gdy dziąsło wokół zęba wybielanego po pewnym czasie zmieni kolor lub kształt Pacjent powinien skontaktować się z lekarzem stomatologiem.

Czy każdy może sobie wybielić zęby?

Stosowane w Dental Excellent metody wybielania są wysoce bezpieczne, istnieją jednak pewne ograniczenia ich stosowania:

  • nie powinny być stosowane u kobiet ciężarnych i karmiących, gdyż nie przeprowadzono badań co do wpływu na rozwijający się organizm,
  • nie należy wybielać zębów u dzieci poniżej 14 roku życia, a także u osób z rozpoznaną alergią na nadtlenki i żywice.

Czy wszystkie zęby można wybielić?

W ogromnej przewadze przypadków – tak. Najlepszymi kandydatami do wybielania zębów są pacjenci z naturalnie ciemnymi zębami, z przebarwieniami od kawy, mocnej herbaty, papierosów lub zmianami pochodzenia genetycznego. Jednak żadna z metod wybielania nie daje gwarancji powodzenia w stu procentach. Zdarzają się przypadki bardzo silnych przebarwień opornych na działania środków wybielających np. rozległe przebarwienia poantybiotykowe. Nie są to jednak sytuacje bez wyjścia. Rozwiązaniem problemu są tu licówki ceramiczne lub korony protetyczne zapewniające doskonały efekt estetyczny.

Czy preparaty wybielające uszkadzają zęby?

Z licznych badań naukowych wynika, że metody wybielania zębów są zupełnie nieszkodliwe dla szkliwa zębów. Nie dochodzi do osłabienia struktury twardych tkanek zęba, ani zwiększenia podatności na próchnicę.

Czy wybielaniu towarzyszą efekty uboczne?

Niekiedy może wystąpić nieznaczna nadwrażliwość zębów na bodźce termiczne np. zimno, ciepło i zaczerwienienie dziąseł. Jednak zastosowanie specjalnych preparatów znosi tę dolegliwość bezpowrotnie.

Czego unikać podczas wybielania zębów?

Aby nie wpływać negatywnie na proces wybielania zębów podczas kuracji nie należy:

  • palić papierosów,
  • spożywać kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina, koloryzowanych napojów, owoców cytrusowych, soków owocowych i leków przeciwko nadkwasocie żołądka,
  • stosować jednocześnie innych środków wybielających,
  • pić i spożywać posiłków gdy założone są nakładki do wybielania (szyny).

Czy przed wybielaniem trzeba wymienić nieestetyczne wypełnienia? 

Preparaty wybielające nie działają na wszystkie wypełnienia kompozytowe czy korony protetyczne. Dlatego wymiana nieestetycznych wypełnień przed rozpoczęciem wybielania nie zawsze ma sens. W niektórych przypadkach dokonujemy wymiany wypełnienia przed wybielaniem. Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie i decyzję co do kolejności zabiegów podejmuje lekarz. Najodpowiedniejszym na to momentem, z dopasowaniem całości do nowego koloru, jest okres ok. 2 tygodni po zakończeniu wybielania, kiedy to ustala się ostateczny efekt kuracji. Przed rozpoczęciem kuracji konieczne jest:

  • oczyszczenie zębów osadu i kamienia nazębnego,
  • wypełnienie ubytków próchnicowych materiałem prowizorycznym,
  • wymiana wypełnień nieszczelnych (materiał prowizoryczny),
  • prawidłowy stan tkanek przyzębia.

BIŻUTERIA STOMATOLOGICZNA

Biżuteria nazębna to w ostatnim czasie bardzo modny sposób na podkreślenie uśmiechu i zaakcentowanie własnej indywidualności. Do wyboru jest kilka różnych kolorów, kształtów i rozmiarów biżuterii nazębnej Swarovski. Biżuteria stomatologiczna może być wykonana z białego lub żółtego złota, mogą to być również kamienie jubilerskie.

Biżuteria nazębna jest przyklejana w sposób całkowicie bezinwazyjny (bez wiercenia!) do szkliwa zęba. Nie ma potrzeby znieczulania. Ozdobne kamienie mogą być mocowana na zębach naturalnych jak i odbudowanych protetycznie.Biżuteria stomatologiczna może zostać ściągnięta z zęba w dowolnym momencie przez lekarza dentystę, po usunięciu resztek kleju stomatologicznego i wypolerowaniu szkliwa, a powierzchnia zęba pozostaje całkowicie nienaruszona.

Biżuteria nazębna utrzymuje się na zębach od kilkunastu miesięcy do kilku lat. W tym czasie nie ma ograniczeń co do sposobu przyjmowania typów posiłków czy sposobów dbania o higienę jamy ustnej.

Dofinansowanie Logo
NFZ logo